دپارتمان فنی و مهندسی


گروه مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از رشته های کاربردی و پرطرفدار در دنیا می باشد،که باوجود گرایش های متفاوت ،بخش اعظمی از نیاز های بشر را مرتفع می سازد.گرایش هایی همچون ساخت و تولید،سیالات،مکانیک خودرو،علوم دریایی را میتوان از مهم ترین آنها نام برد. برای درک بهتر مهندسی مکانیک می بایست تلفیقی از مباحث مختلف را مورد بررسی و یادگیری قرار داد،که می توان به دینامیک،ترمودینامیک و علم مواد و... اشاره نمود. دپارتمان فنی و مهندسی دهکده جهانی دانش و مهارت،مفتخر است با ارائه آموزش نرم افزار های کاربردی این رشته،در سطحی متفاوت،نیاز های دانشپذیران عزیز را برطرف کند.

CATIA

نرم افزار فوق العاده قوی و کارآمد در زمینه مدلسازی قطعات و سطوح پیچیده،طراحی و تحلیل مکانیزم‌ها،سیستم ها و تجهیزات هیدرولیکی، پنوماتیکی و ... می باشد.

Solid Works

Solid Works نرم افزاری کاربردی در میان نرم افزارهای CAD\CAE است که قادر به طراحی سه بعدی قطعات مکانیکی می باشد و همچنین امکانات و ابزار های لازم و زیادی را برای کارهایی مانند مدل سازی و عملیات ورق کاری ، جوش کاری و... در اختیار کاربر قرار می دهد.

ABAQUS

اگر به دنبال یک نرم افزار قوی در حوزه انجام آنالیزهای اجزای محدود (FEM)، تحليل هاي مكانيك جامدات و سازه و انتقال حرارت، نفوذ جرم، تحليل حرارتي اجزاء الكتريكي و... هستید، قطعا ABAQUS یکی از بهترین گزینه ها می باشد.

FLUENT

FLEUENT یک نرم افزار کار آمد و قوی مهندسی است که در زمینه نمایش و مدل کردن جریان های سیال و شبیه سازی انواع این جریان ها از قبیل: محیط متخلخل، جریان های دو فازی و چند فازی و... به علاقه مندان این حوزه کمک شایانی خواهد کرد.

Ansys Workbench

به وسیله نرم افزار Ansys Workbench تمامی فرآیند های تحلیل یک سیال را میتوان بصورت دقیق مورد بررسی قرار داد و همچنین از روش هایی مانند المان محدود، حجم محدود می توان مجموعه ایی از مسائل استاتیک، دینامیک و ارتعاشات سازه ها، انتقال حرارت، سیالات، آکوستیک، پیزوالکتریک، الکتروستاتیک، الکترومغناطیس و… در حالت های گذرا و پایدار، خطی و غیرخطی مورد بررسی و تحلیل کامل قرار داد.

برنامه نویسی با MATLAB ویژه مهندسان مکانیک

نرم افزار MATLAB ابزار قوی ریاضیاتی و مهندسی می باشد. از مهم ترین مزایای این نرم افزار m-file های قوی آن در مکانیک سیالات می باشد. قدرت حل عددی این نرم افزار آن را برای معادلات عددی آماده نموده است. روش بسیار ساده تعریف ماتریس و آرایه ها که نیازی به هیچ گونه برنامه نویسی ندارد یکی از بهترین کاربرد های این نرم افزار می باشد.

گروه مهندسی عمران

مهندسی عمران همان طور که از نامش مشخص است در راستای عمران و آبادانی محیط پیرامون ما کاربرد مهمی دارد و می توان به پروژه های مختلفی از قبیل سد سازی،ساختمان‌سازی، راه‌سازی، پل‌سازی، بلند مرتبه‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی و ... اشاره نمود. یک مهندس عمران بدون شک در کنار دروس تخصصی این رشته،نیازمند یادگیری انواع محاسبات و نرم افزار های کار بردی این حوزه می باشد

ETABS & SAFE

از قدرتمند ترین نرم افزارهای گروه عمران می توان به ETABS & SAFE اشاره نمود که در راستای طراحی و تحلیل سازه های ساختمانی و طراحی قالب های بتنی و فولادی کمک شایانی به مهندسین این حوزه می نماید. دوره جامع متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی هر پروژه عمرانی یا ساختمانی از متریال ها و هزینه های متعددی برخوردار است که از ابتدا تا انتهای پروژه نیاز به بررسی و برآورد آنها دارد.

در دوره جامع متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی بطور کامل این موارد در یک پروژه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و در جداول مخصوص به آن قرار می گیرد. تهیه نقشه های کارگاهی با استفاده از نرم افزار Xsteel در گروه عمران یکی از نرم افزار های ارزشمند Xsteel نام دارد که وظیفه طراحی و مدلسازی سازه های فلزی را به عهده دارد.

گروه مهندسی صنایع

برنامه ریزی و کنترل منابع بدون شک یکی از مهم ترین اهداف مهندسین صنایع می باشد.با داشتن برنامه ریزی دقیق و جامع میتوان پروژه های متنوع را به نحو احسن با کمترین هزینه و در بهترین زمان ممکن به سرانجام رساند.در این راستا نرم افزار ها و دروس مختلفی به ما این امکان را می دهد که با توجه به دانش و تجربه خود به این مهم دست پیدا کنیم.

MS Project

MS Project نرم افزاری نام آشنا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته صنایع می باشد.که وظیفه برنامه ریزی و کنترل پروژه را بعهده دارد.

برنامه ریزی و کنترل پروژه با استفاده از نرم افزار Oracle Primavera P6

P6 یکی از قوی ترین نرم افزار های گروه صنایع می باشد ، که وظیفه برنامه ریزی و کنترل پروژه ها را بر عهده دارد.

استاندارد مدیریت پروژه PMBOK

استاندارد جهانی PMBOK یکی از بهترین استاندارد های مدیریت پروژه در جهان می باشد که هر چهارسال یکبار مورد بازنگری سازنده ی آن یعنی PMI قرا می گیرد. PMBOK مجموعه از دانش مدیریت پروژه است و به شما کمک می کند روش اجرای صحیح هرکدام از اقدامات مدیریت پروژه را درک کنید و مورد بررسی قرار دهید.

COMFAR III

نرم افزار COMFAR که با حروف مختصر: مدل کامپیوتری برای آنالیز امکان سنجی و گزارش گیری شناخته می شود. که از طرح تحقیقات قبل از بهره برداری حمایت می کند و استفاده از آن سازماندهی و محاسبه گزارشات مالی و اقتصادی را آسان میسازد.

گروه GIS

Geographic Information Systems یا GIS سیستم کامپیوتری برای مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات مکانی بوده که قابلیت جمع‌آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی را دارد.بی شک دانشجویان رشته شهر سازی و فارغ التحصیلان آن از مخاطبین اصلی این نرم افزار می باشند.

گروه طراحی صنعتی

طراحی صنعتی از اساسی ترین نیاز های یک پروژه در قلب صنعت است،که شامل مراحل گوناگونی از طرح اولیه تا مدلسازی و اجرای آن می باشد.بدون شک اطلاع از علوم مهندسی ،در کنار آگاهی و تسلط به نرم افزار های محاسباتی و مدلسازی تکمیل کننده یکدیگر خواهند بود تا در پایان خروجی بی نقص و قابل اجرا را برای ما رقم بزند.

RHINO

نرم افزار RHINO یک نرم افزار مدلسازی قوی می باشد،که میتوان صفحات و حجم های پیچیده را بوسیله آن طراحی نمود.

گروه شبیه سازی فرایند

شبیه سازی فرایند در واقع ابزاری هستند که مهندسان بتوانند به مدلسازی هر نوع فرایندی که در آن یک جریان پیوسته جرم و انرژی از یک واحد عملیاتی به واحد دیگر برقرار است، بپردازند. امروزه، شبیه سازی فرایند به طور گسترده در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، پالایش نفت و گاز، سوخت ها، نیروگاه های برق، صنایع معدنی، چوب و کاغذ، صنایع غذایی، صنایع داروسازی و بیوتکنولوژی به منظور افزایش سرعت عمل و دقت و افزایش بهره وری و کاهش ضایعات و بهینه سازی استفاده از منابع شامل مواد اولیه و نهاده های انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

HYSYS

در رشته مهندسی شیمی،یکی از نرم افزارهای قوی مورد استفاده نرم افزار HYSYS می باشد،که در زمینه شبیه سازی فرآیندهای پالایشگاهی، پتروشیمی، الکترولیتی و مواد جامد بسیار قدرتمند و دقیق می باشد Hysys محاسبات طولانی و پیچیده مهندسی را در کمترین زمان و توسط دقیق ترین روش ها محاسبه نموده و در اختیار کاربر قرار می دهد.

گروه طراحی پایپینگ

پایپینگ یکی از زیر شاخه های مهندسی مکانیک می باشد، که به مهندسی و طراحی و ساخت انواع لوله ها و سیستم های لوله کشی در گروه های مختلف صنعتی میپردازد.

مدل سازی سه بعدی واحدهای فرآيندی

PDMS نیز از قوی ترین نرم افزار های مدلسازی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است،این نرم افزار توانایی طراحی ،مدلسازی و مدیریت یک سایت را تا حد بسیار بالایی دارد. در راستای مدلسازی یک واحد فرآیندی ازابتدا تا انتها، با کاملترین جزئیات بکار می رود و همچنین بخشهای مختلف واحدهای مکانیک، سازه، معماری، عمران و برق و ... با توجه به شرح وظایف هر قسمت را می توان مدلسازی کرد.